Home page Home page
Tko smo mi? Pravni - home page
Pravni fakultet u Zagrebu - home page
GPPNet > Novi ZPP
Posebni parnični postupci

 

POSEBNI POSTUPCI U BRAČNIM I OBITELJSKIM SPOROVIMA

Promjene na području bračnih i obiteljskih sporova odnose se na promjene izazvane donošenjem najnovijeg Obiteljskog zakona (2003.).
1. PROMJENE U TERMINOLOGIJI
Za institut rastave braka vraćen je naziv razvod braka , termin materinstva zamjenjen je terminom majčinstva . Međutim bez obzira na promjenu u načelima u općem parničnom postupku sva obilježja bračnih i obiteljskih sporova ostala su nepromjenjena : ograničenja dispozitivnosti i akuzatornosti , pojačana oficiozna i inkvizitorna ovlaštenja suda, njegova jača diskrecijska ovlaštenja itd.
Uvedena su odredbe koja se odnose na postupak radi rješavanja pitanja s kojim će roditeljem dijete živjeti, o roditeljskoj skrbi i o mjerama za zaštitu prava i dobrobiti djeteta.
2. IZVOĐENJE DOKAZA MEDICINSKIM VJEŠTAČENJEM
U postupku radi utvrđivanja ili osporavanja majčinstva ili očinstva odlučne činjenice sud može utvrđivati i izvođenjem dokaza medicinskim vještačenjem sukladno postignućima suvremene znanosti. Sud će u rješenju o izvođenju tog dokaza odrediti i rok do kojeg će se čekati izvođenje tog dokaza , s tim da taj rok ne može biti duži od tri mjeseca od dana dostave rješenja strankama . Kad navedeni rok protekne rasprava će se provesti bez obzira na to što taj dokaz nije izveden . Ako dokaz nije izveden jer se nijedna od stranaka nije odazvala pozivu na izvođenje medicinskog vještačenja ili je uskratila izvođenje vještačenja, sud će ocijeniti od kakvoga je to značaja .


POSTUPAK PRED TRGOVAČKIM SUDOVIMA

Glava koja je nosila naziv " postupak u trgovačkim sporovima " zamjenjena je nazivom koji je istaknut u naslovu .
1. NADLEŽNOST:
Značajna novost je brisanje članaka koji su određivali kategoriju trgovačkh sporova ( personalni, kauzalni i mješoviti ) , ali je zato zakonodavac propisao u čl.34.b ZPP nadležnost i djelokrug trgovačkih sudova , što je prije bilo propisano samo u Zakonu o sudovima.
2. SASTAV SUDA:
Zakonodavac je ukinuo odredbe koje se odnose na sastav suda ; pa vrijedi pravilo o supsidijarnoj primjeni odredbi općeg parničnog postupka.
3. IZMJENE KOJE IMAJU ZA CILJ POVEČATI BRZINU ODNOSNO HITNOST U POSTUPANJU:
- Zakonodavac propisuje da se u hitnim slučajevima ročište može zakazati brzojavom ili telefonom ili na drugi odgovarajući način ( čl.495.ZPP. ).
- sud može strankama naložiti da jedna drugoj izravno upučuju pismena preporučeno sa povratnicom ili na drugi način koji omogučava nesumljiv dokaz o obavljenoj predaji.Takvo upućivanje podnesaka po učincima izjednačeno je sa sudskom dostavom pismena ( čl.499.st.1 ZPP. ).
4. IZMJENE U ODNOSU NA DONOŠENJE PRESUDE BEZ ODRŽAVANJA GLAVNE RASPRAVE:
Ukida se donošenje presude bez održavanja glavne rasprave pod pretpostavkama koje su važile prije izmjena , ali je u odredbe općeg parničnog postupka uneseno donošenje takve presude po nešto drugačijim pretpostavkama. ( čl.332. ZPP. )
5. IZMJENE U DOMENI PRAVNIH LIJEKOVA:
Sukladno promjenama u općem parničnom postupku tako ni u postupku pred trgovačkim sudovima nije dozvoljeno iznositi nove činjenice i dokaze u žalbenom postupku.
6. IZMJENE KOD IZDAVANJA PLATNOG NALOGA I U SPOROVIMA MALE VRIJEDNOSTI:
Novina je u tome što se sada nedokumentirani platni nalog može izdati i u ovim postupcima, kada se tužbeni zahtjev odnosi na dospjelu glavnu tražbinu u novcu koja ne prelazi svotu od 20.000,00 kuna.
Sporovi male vrijednosti u postupku pred trgovačkim sudovima su oni u kojima se tužbeni zahtjev odnosi na potraživanje u novcu koje ne prelazi 50.000,00 kuna.


POSTUPAK U PARNICAMA IZ RADNIH ODNOSA

U radnim sporovima zakonodavac je svjestan potrebe što hitnijeg postupanja kreirao pravila koja idu ka tom cilju . I to ponajprije uvođenjem novih zakonskih rokova.
1. UVOĐENJE NOVIH ROKOVA:
U sporu kojeg pokreće radnik protiv odluke o prestanku ugovora o radu i u kolektivnim radnim sporovima, ako zakonom nije određen kraći rok, ročište za glavnu raspravu mora se održati u roku od 30 dana od dana primitka odgovora na tužbu.
Postupak pred prvostupanjskim sudom mora se okončati u roku od 6 mjeseci od podnošenja tužbe.
Drugostupanjski sud dužan je odluku o žalbi donjeti u roku od 30 dana od dana primitka žalbe.
2. NOVA PRAVILA O ZASTUPANJU:
Radnika može u postupku kao pumomoćnik zastupati osoba koja je u radnom odnosu u sindikatu čiji je on član ili u udruzi u koju je udružen sindikat čiji je on član.
Poslodavca može u postupku kao punomoćnik zastupati osoba koja je u radnom odnosu u udruzi poslodavaca čiji je on član ili u udruzi poslodavaca više razine u koju je udružena udruga poslodavaca čiji je on član ( 434.a ZPP.).
3. PROMJENE U VEZI SA ČL.7.ST.3 :
Iako je zakonodavac izmjenio čl.7. u odredbama općeg parničnog postupka , u ovom postupku i dalje ostaje važiti inkvizitorno ovlaštenje suda da izvodi i dokaze koje stranke nisu predložile ako su dokazi značajni za odlučivanje.

PLATNI NALOG

Izmjene u pogledu isprava koje će se smatrati vjerodostojnima : izvaci iz poslovnih knjiga ne trebaju biti ovjereni ( čl.446. st.2. t.4 ) , ostale elementi liste ostaju neizmjenjeni.
I dalje razlikujemo dokumentarni i nedokumentirani platni nalog . Promjena se odnosi na pretpostavke za izdavanje nedokumentiranog platnog naloga : tužbeni zahtjev mora se odnositi na potraživanje koje je i dospjelo i glavno. Sada se može izdati i u trgovačkim sporovima.
Platni nalog izdaje uz predsjednika vijeća i sudac pojedinac.

1. NOVOTE:
Vrlo važna promjena je u pogledu novota je kad nakon podnesenog prigovora predsjednik vijeća , sudac pojedinac zakaže pripremno ročište ili odredi ročište za glavnu raspravu stranke više ne mogu iznositi nove činjenice i dokaze.
2. NADLEŽNOST:
Ako sud nakon izdavanja platnog naloga utvdi da je mjesno ili stvarno nenadležan , neće ukinuti platni nalog , nego će nakon pravomoćnosti rješenja ustupiti predmet nadležnom sudu.
3. PRAVNI INTERES
Za izdavanje platnog naloga više se ne traži postojanje pravnog interesa.


POSTUPAK U SPOROVIMA MALE VRIJEDNOSTI

Promjene u pogledu čl.459. ZPP.: koji se sporovi ne smatraju sporovima male vrijednosti pa uz sporove o nekretninama , sporove zbog smetanja posjeda neće se smatrati samo oni sporovi iz radnih odnosa koje je pokrenuo radnik protiv odluke o prestanku ugovora o radu.
PROMJENE U DOMENI PRAVNIH LIJEKOVA:
Presuda donesena u sporu male vrijednosti zbog apsolutno bitnih povreda može se pobijati samo iz određenih razloga, razloga određenih u čl.354.st.2.t.1.,2.,4.,5.,6.,8.,9.,10., i 11., ZPP-a . Ne može se pobijati ako je sud u povodu prigovora stranaka pogrešno odlučio da je stvarno ili mjesno nadležan (čl. 354.st.2.t.3) . O žalbi protiv presude odlučuje sudac pojedinac drugostupanjskog suda .

Antonija Kovačević